Mivel foglalkozik
a Radiológia?
Sok betegség pontos felméréséhez a szokásos, orvos által kézzel végzett (fizikális) vizsgálat és a laborparaméterek elemzése mellett szükség van arra, hogy a szervezeten belüli fizikai viszonyokat láthatóvá tegyük. Erre szakosodó tudományág a radiológia. Feladata, hogy az emberi test belső szerkezetét fájdalommentesen megmutatni képes, úgynevezett képalkotó eljárások segítségével az orvosi diagnosztikát segítse.
A képalkotó eljárások egy része radioaktív (ionizáló) sugárzással jár, amely ugyan nagy dózisban káros lehetne, a vizsgálatok során alkalmazott mennyiségben, átlagos körülmények között elhanyagolható rizikót jelent, alkalmazásának előnyei messze meghaladják a kockázatait. Ilyen vizsgálat például a röntgenkép készítése. Röntgenfelvétel segítségével a csontok és az ízületek állapota ítélhető meg a legjobban. Más eljárások egyáltalán nem járnak sugárterheléssel, ezért alkalmazásuk a tudomány mai állása szerint egyáltalán nem jár kockázattal. Ilyen például az ultrahangvizsgálat. Ultrahang segítségével a hasi- és kismedencei szervek, erek állapota, valamint a nyaki lágyrészek kiválóan vizsgálhatók.
Milyen panaszok esetén érdemes felkeresnie a radiológiát?
Hogyan zajlik egy radiológiai vizsgálat?
A vizsgálatok fájdalommentesek és néhány perc alatt végrehajthatók, ezért általában külön előkészület nem szükséges.
A röntgenvizsgálat ideje alatt szakorvosunk arra kéri Önt, hogy a vizsgálandó testrészt bizonyos helyzetben a géphez nyomva tartsa mozdulatlanul, ezenkívül más teendője nincs.
Az ultrahangvizsgálat során szakorvosunk a gép vizsgálófejét a vizsgálandó területhez érinti. A hasi ultrahangvizsgálat éhgyomorra történik, telt húgyhólyag mellett. Az ultrahangvizsgálat nem jár sugárterheléssel, fájdalommentes és gyakorlatilag korlátlanul ismételhető.