Mivel foglalkozik
a Szemészet?
Látásunkért a szem felelős, amely komplex felépítésű páros szervünk. A szemészet körébe tartoznak a különböző fénytörési hibák, mint a rövid-, a távollátás és az asztigmia. Idősebb korban a szemlencse öregedése szürkehályogot okoz, amely kezeletlen esetben súlyos látásromláshoz vezethet. Szintén látásromlást okozhat a zöldhályog, a szemnyomás emelkedésével járó, látóideg-károsodáshoz vezető betegség. Emellett számtalan gyulladásos megbetegedés is érintheti szemünket, mint a kötőhártya, szaruhártya vagy érhártya gyulladása. Mai világunkban gyakori probléma a száraz szem szindróma, valamint az egyes allergiák okozta kötőhártya-gyulladások.
A szemmel szoros összefüggésben lévő részeknek is számos elváltozása ismert, így a könnytermelő szerveké (pl. könnycsatorna-elzáródás) vagy a szemhéjaké (pl. árpa).
Fontos kiemelni, hogy az évente elvégzett szemészeti szűrővizsgálat kiemelten fontos 40 éves kor fölött vagy például tartós monitorhasználat esetén is, ugyanis több, a későbbiekben akár látásromlással járó probléma is megelőzhető.
Számos, az egész szervezetet érintő megbetegedés is érinti szemünket. Így a népbetegségnek számító magas vérnyomás vagy a cukorbetegség is súlyos károsodást tud okozni a szem kisereiben.
Milyen panaszok esetén érdemes felkeresnie a szemészetet?
Hogyan zajlik egy szemészeti vizsgálat?
Szakorvosunk először részletesen kikérdezi Önt az aktuális panaszairól. Ezt követően tájékozódik az ismert megbetegedéseiről (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség), az aktuálisan szedett gyógyszereiről. Áttekinti a korábbi dokumentációit. Ezt követően megtekinti a szemét, felméri az esetleges, szabad szemmel látható elváltozásokat, gyulladásokat. Számítógépes szemvizsgálat segítségével (automata keratorefraktométer) megméri a szem egészének fénytörését, majd külön a szaruhártya fénytörését és görbületi sugarát. Réslámpás vizsgálat segítségével tájékozódik a szem elülső részének területéről. A vizsgálat során szemnyomásmérésre is sor kerül, a szem érintése nélkül. Látásélesség vizsgálata különböző, ún. vízustáblák olvasásával történik. Indokolt esetben szemfenékvizsgálatra (pl. cukorbetegség, hirtelen jelentkező látásromlás esetén) is sor kerülhet, ekkor szükséges pupillatágító szemcsepp alkalmazása. Ez pár percig kellemetlen érzéssel járhat. Pupillatágítás után 6 óráig nem javasolt a vezetés, kérjük, ezt vegye figyelembe!