Mivel foglalkozik
a Nőgyógyászat?
A nőgyógyászat témaköréhez számos betegség és beavatkozás tartozik a női nemi szervek összetettsége, bonyolult élettani kölcsönhatásai és anatómiai viszonyai miatt.
A külső nemi szervek és a hüvely megbetegedései közül a gyulladásos betegségek a leggyakoribbak, mert ezek a külvilággal való kapcsolatuk miatt kórokozóknak gyakran kitett területek. Ezek a betegségek a húgycsőnyílás elhelyezkedése és viszonylagos rövidsége miatt gyakran vezetnek húgyhólyaggyulladáshoz (,,felfázás”, hólyaghurut). A húgycső és a húgyhólyag gyulladásának jellemző tünetei a gyakori, sürgető vizelési inger és a csípő, szúró érzés vizeléskor.
A hüvely mind baktérium, mind gomba, mind egysejtű okozta gyulladása igen gyakorinak mondható. A hüvelygyulladások spontán is kialakulhatnak, de számos, nemi úton terjedő kórokozó is előidézheti őket. A hüvelygyulladás leggyakoribb tünetei a kellemetlen szagú váladékozás és a tájék égető, viszkető érzése.
A nőgyógyászati betegségek közül sajnálatos gyakorisága miatt kiemelendő még a daganatos betegségek köre. A rosszindulatú daganatok közül a méhnyakrák a legismertebb. Mint minden rosszindulatú daganatos betegség esetében, a gyógyulás korai felismerés esetén a legvalószínűbb. Emiatt évente végzett nőgyógyászati szűrés kiemelten fontos még panaszmentes esetekben is.
Fontos tudnivaló, hogy a nőgyógyászati fertőzések és daganatos betegségek jelentős kockázati tényezője a gyakori partnerváltás, illetve a védekezés nélküli együttlét. Daganatos betegségek megelőzése céljából külön kiemelendő a 14 éves kortól ingyenesen igényelhető HPV elleni védőoltás.
A nőgyógyászat témái közé tartoznak továbbá a családtervezés és a meddőség kérdéskörei. Bizonyos feltételek teljesülése esetén Egészségügyi Központunkban lehetőség van méhbe ültethető fogamzásgátló eszköz (,,spirál”, IUD) felhelyezésére vagy levételére.
Gyakori probléma a szabálytalan havi vérzés, melynek nőgyógyászati kivizsgálása szintén szükséges az esetleges súlyosabb betegségek kiszűrése és gyógyítása céljából.
Milyen panaszok esetén érdemes felkeresnie a nőgyógyászatot?
Hogyan zajlik egy nőgyógyászati vizsgálat?
Szakorvosunk kikérdezi korábbi ismert betegségeiről, gyógyszereiről, műtétjeiről, részletesen kikérdezi a panaszairól. A nőgyógyászati vizsgálat során külső nemi szervek szabad szemmel történő megtekintése mellett a hüvely és a méhszáj, illetve méhnyak vizsgálatához egy műszer felhelyezése (,,kacsa”) szükséges. A feltárás és megtekintés után méhnyakrákszűrés céljából egy hosszú pálca segítségével kenetvétel történik. A vizsgálat nem fájdalmas, csak enyhe kellemetlenséggel jár. Szükség esetén a hüvelybe vezetett ultrahang segítségével a belső nemi szervekről (pl. petefészek) további információ nyerhető.
A hólyag, a külső nemi szervek és a hüvely gyulladásos betegségei kórokozótól függően szájon át szedendő tabletta vagy hüvelykrém segítségével kezelhetők.
A méhbe ültethető fogamzásgátló egy kis fém eszköz, amely szövődménymentes esetben több éven át biztosít megbízható védelmet. Felhelyezése a hüvelyen és a méhnyakon keresztül történik. A beavatkozás néhány percet vesz igénybe és általában nem fájdalmas.