Mivel foglalkozik
a Fül-orr-gégészet?
A fül, az orr, a garat, a gége és a nyak öt, látszólag egymástól különálló egysége az emberi testnek, ugyanakkor ezek nemcsak fejlődéstanilag, anatómiailag, illetve élettanilag kapcsolódnak szorosan egymáshoz, hanem az ezeket érintő betegségek, tünetek is komplex fül-orr-gégészeti vizsgálatot és kezelést igényelnek.
Ambulanciánkon foglalkozunk a külső fül megbetegedéseivel, így például a fülkagyló és hallójárat gyulladásaival, fertőzéseivel, sérüléseivel, a középfület érintő leggyakoribb kórképekkel, mint a középfülgyulladások különböző formáival, illetve a belsőfül-betegségek nagy csoportjával, ideértve a halláscsökkenéseket és szédüléses kórképeket.
Milyen panaszokkal érdemes felkeresni fül-orr-gégészetet?
Hogyan zajlik egy fül-orr-gégészeti vizsgálat?
Szakorvosunk részletesen kikérdezi korábbi ismert betegségeiről, műtéteiről, gyógyszereiről, majd kikérdezi a jelen panaszairól. A külső fület és bizonyos szintig a középfület fültükörrel (otoszkóp) és/vagy mikroszkóppal vizsgáljuk. Az orr vizsgálata ún. orrterpesztővel, illetve endoszkóppal történik. A szájüreg és a torok vizsgálata lapoccal, valamint tapintással történik, míg az algarat és a gége vizsgálatához gégetükröt, merev vagy orron keresztüli, vékony, hajlékony endoszkópot alkalmazunk (természetesen érzéstelenítést követően). A nyálmirigyek, a pajzsmirigy, valamint az egyéb nyaki lágyrészeket ugyancsak tapintással vizsgáljuk.
További tudnivaló
A különböző orrlégzési panaszok, orrfolyás, orrvérzés hátterében álló heveny és idült kóros eltérések/folyamatok (orrpolipok, szénanátha, heveny gennyes orrmelléküreg-gyulladás) kivizsgálása és kezelése szintén szakterületünk kiemelt részét képezi.
Az akut vagy elhúzódó torokfájdalom, nyelési zavar, rekedtség, gombócérzés kivizsgálásához, illetve a terápiás terv felállításához elengedhetetlen a korszerű endoszkópos/fiberoszkópos vizsgálat, amelyre klinikánk csúcstechnikával felszerelt műszerparkja lehetőséget ad.
Kiemelkedő jelentőségű profilunk a fej-nyaki régióban előforduló daganatos betegségek (bőrtumorok, orr-, orrmelléküregi daganatok, szájüreg-, garat- és gégerák, nyaki áttétek, pajzsmirigy daganatok) szűrése, kivizsgálása, illetve terápiás tervének felállítása.
Áraink a fül-orr-gégészeten
Orvosaink a Fül-Orr-Gégészeten
Gyermek fül-orr-gégészet
Gyermekek esetében az immunrendszer még nem elég fejlett, emiatt sokkal könnyebben kapnak el felső légúti betegségeket is, a tünetekkel pedig nehezebben birkóznak meg, mint a felnőttek. Nehezítő körülmény, hogy sokszor okoz problémát az orrfújás, az orrjáratok tisztán tartása, főleg csecsemőknél, így a felső légutak rövidebb, szűkebb járataiban könnyebben okoz elzáródást már kevés váladék is. Ez szakszerű ellátás hiányában akár krónikus, felnőtt korban is maradandó problémát okozhat, ami miatt érdemes időben felkeresni gyermek fül-orr-gégész szakorvost. A kis beteg sok esetben még nem tudja elmondani pontosan, mi és hol fáj, így a szakorvos szerepe még fontosabbá válik a gyógyuláshoz.
A gyermekeknél előforduló fül-orr-gégészeti panaszok kezelésének módja nem tér el különösebben a felnőttekétől, azonban az említett tényezők miatt azok diagnosztizálása lényeges odafigyelést és körültekintést igényel a szakorvostól.
Milyen panaszokkal érdemes felkeresni gyermek fül-orr-gégészetet?
Sokszor szülőként nehéz felismerni, vagy értelmezni, ha a gyermek fájdalmat jelez. Ha azonban megváltozik a viselkedése, az feltétlen intő jel lehet, hogy valami nincs rendben. A szülők a házi gyermekorvos javaslata alapján leggyakrabban fertőzéses eredetű, felső légúti betegségek, valamint vírusos eredetű nátha szövődményeivel, garat és mandulagyulladással, a megnagyobbodott orrmandula okozta fülkürt huruttal, vagy ha az alábbi panaszok bármelyikét tapasztalja gyermekén, különösen, ha a panasz tartósan fennáll, javasoljuk, mielőbb forduljanak szakorvoshoz: