Mivel foglalkozik
az Urológia?
A vesék a máj mellett a szervezet legfontosabb méregtelenítő funkciót ellátó szervei. Fontosságukat jól mutatja, hogy a ,,biztonság kedvéért” rendszerint minden ember kettővel születik, sőt, ha az egyik leállna, a másik teljes mértékben képes ellátni mindkét vese feladatát. Ezek a szervek rendkívül összetettek, nemcsak a méregtelenítésben, hanem a vér folyadék- és ásványianyag-tartalmának, valamint kémhatásának, sőt nyomásának szabályozásában is elengedhetetlenek. Az urológia feladata, hogy a vesék és a vizeletet elvezető és tároló szervek (húgyvezetékek, húgyhólyag, húgycső) megbetegedéseit gyógyítsa.
Milyen panaszok esetén érdemes felkeresni az urológiát?
Hogyan zajlik az urológiai vizsgálat?
Szakorvosunk részletesen kikérdezi Önt korábbi ismert betegségeiről, gyógyszereiről, műtétjeiről. Ezután aktuális panaszairól érdeklődik, azok kezdetéről, jellegéről, intenzitásáról. Majd a problémás terület fizikális vizsgálata következik (herék vizsgálata, prosztata megtapintása végbélen keresztül), ez enyhe kellemetlenséggel járhat. Szükség esetén a különböző szervek ultrahangos vizsgálata is szakorvosi vizsgálat részét képzi. Vizeletürítési zavarok esetén egy mérőműszerhez csatlakoztatott edénybe ürítik a páciens a vizeletét. Így egy vizelési görbe rajzolódik ki, amely segíti a pontos diagnózis felállítását. Szükség lehet vér- (pl. PSA), illetve vizeletvizsgálatra is. A vizsgálatok után szakorvosunk javaslatot tesz a gyógyszeres kezelésre vagy egyéb beavatkozásra.
További tudnivalók
A vese közvetlenül összeköttetésben áll a külvilággal, ezért az alsó húgyutakba és onnan visszafelé, feljebb viszonylag könnyen juthat kórokozó, különösen társuló betegség (pl. cukorbetegség) esetén. A húgyutak és a nemi szervek szoros anatómiai összefüggése miatt az urológia és a nő- valamint férfigyógyászat sokszor együttműködik. A leggyakrabban kezelt urológiai betegségek a vesekő és a húgyúti gyulladások, nők esetében gyakoribbak a vizelettartási panaszok, míg a férfiaknál (mivel a húgycső áthalad a prosztatán) a prosztatamegnagyobbodás okozta vizeletürítési nehézségek.
Férfiaknál az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a prosztatarák, amelynek időben történő felismerése kiemelten fontos az eredményes kezelés céljából. 45 éves kor felett évente szűrővizsgálat javasolt még tünetmentes esetben is.